Muchomůrka červená (Amanita muscaria)
Muchomůrka červená
(Amanita muscaria)
Klobouk: 5 - 25 cm v průměru, v mládí téměř kulovitý, později polokulovitý, sklenutý, ve stáří plochý, až trychtýřovitě zvednutý. Umladých, ještě uzavřených plodnic je obalený bílou nebo bělavou plachetkou, která začne s růstem klobouku rozpraskávat, a tím vytvářet větší či menší stroupky (bradavky), které nepravidelně pokrývají klobouk. Za déle trvajicích dešťů se mohou tyto stroupky smývat, a proto můžeme nalést i plodnice se zcela čistým červeným kloboukem. Pokožka klobouku je nejprve hladká, mírně lepivá, za mokra i silně lepivá, u starších plodnic může jemně zrýhovatět, a to hlavně na okraji klobouku. Barva klobouku je v mládí téměř bílá nebo bělavá (pokud je nerostrhaná plachetka), jak ale praská, tak se objevuje oranžová, svetle červená, červená, až tmavě červená (ne nahnědlá nebo hnědá) barva.
Lupeny: Bílé, bělavé, ve stáří i mírně nažloutlé, husté a dosti břichaté.
Třeň: V mládí soudkovitý, časem kyjovitý, až válcovitý, zakončený většinou mohutnou hlízou, nad kterou je třeň poset nekolika řadami dosti vystouplých bradavek , většinou je bílý nebo bělavý, maximálně lehce nažloutlý (ne žlutý), a v horní části je po rostržení plachetky vždy veliký zvlněný bílý prsten, na jehož okraji jsou maličké nažloutlé, nebo žluté vločky.
Dužnina: Bílá nebo bělavá, pod pokožkou klobouku je naoranžovělá, až oranžová (asi jen 1 - 2 mm), což je krásně vidět na malých , ještě zcela bílých plodnicích po rozkrojení.
Výskyt: Roste velmi hojně v jakýchkoliv lesích, a i na mezích
Možnost záměny: Snad jen s Muchomůrkou královskou (amanita regalis), která má žlutohnědou, až hnědou pokožku klobouku, a plachetka, stroupky, třeň a lupeny jsou světle, až tmavě žlutě zbarvené.
V sušeném stavu se používá na farmaceutické účely.
JEDOVATÁ ! NESBÍRAT !
Foto: L.Novák 12.08.2010 Včelný RK
Foto: L.Novák 30.07.2010 Včelný RK
Foto: L.Novák 30.07.2010 Včelný RK